Ifjúsági szervezetek vitatkoztak az oktatás helyzetéről szerda este Budapesten. A Magyar Liberális Párt ifjúsági szervezete, a Liberális Fiatalok Társasága (LiFT) által kezdeményezett beszélgetésen a Societas, az Ifjú Demokraták (IDE), a Jobbik IT, az Y-Gen Egyesület, a Lehet Más a Jövő, a Negyedik Köztársaság és a Modern Fiatalok (Mofi) civil szervezet delegáltjai vettek részt.
Részvétel és Célkitűzés
A moderátor örömtelinek nevezte, hogy sok szervezet vett részt a rendezvényen. A kezdeményezés célja a különböző politikai beállítottságú ifjúsági szervezetek megismerése, valamint a magyar politikai vitakultúra hosszú távú fejlődése.
A beszélgetés során szóba került az oktatási rendszer erősségei és gyengeségei. Egyéb témák is szóba kerültek:
Tanárok Fizetése és Társadalmi Megbecsültsége
A résztvevők többsége egyetértett abban, hogy a tanárok alacsony fizetése és a tanári pálya alacsony társadalmi értéke komoly probléma.
Konzerválódó Társadalmi Különbségek
Farkas Gergeli jobbikos országgyűlési képviselő, a párt ifjúsági osztályának vezetője a hiányosságok közül a társadalmi különbségek megőrzését emelte ki. Hozzátette: bár ezt sokan felismerték és elmondták, a problémára nincsenek messzelátó válaszok.
Szarvas Koppány Bendegúz, az IDE volt elnöke szerint a Jobbik programjában a „kimondatlan, de korlátozott szegregáció” a társadalmi mobilitás ellen is hat, de nemcsak anyagilag, hanem etnikai alapon is szegregálni fog.
Farkas Gergeli erre reagálva azt mondta: a Jobbik soha nem mondta, hogy etnikai alapon szeretne szegregációt, és nemhogy nem mondja, de nem is gondolja komolyan. Ugyanakkor szükségét látják majd a differenciált tudásalapú felzárkóztatásnak, mert enélkül spontán szegregáció alakulna ki: a szülők vonják ki rátermettebb gyerekeiket az iskolából, mert az osztálytársak leszakítanák őket.
Torja Sándor, a Societas elnöke szerint az oktatás erőssége a hagyományban rejlik, ezért nem ért egyet azokkal, akik „ki akarják dobni” a tankönyvek évszázados intézményrendszerét és szerkezetét, de nem ért egyet azokkal is, akik szerint erre nincs szükség. változtatni
Az Oktatás Helyzete és Az Orbán-kormány Felelőssége
Az oktatás hanyatlásáért az Orbán-kormányt tették felelőssé, bár néhány résztvevő szerint a problémák már azelőtt jelen voltak, mielőtt a kormány hatalomra került volna.
Serres Szilárd, a Mofi elnöke komoly hiányosságként említette az informatikai oktatás színvonalát. Elmondása szerint ma az iskolákban 2003 óta Word-csomagokkal edzenek a gyerekek, a 20 év alatti fiatalok 0,5 százaléka tud csak programozni. Hozzátette: az informatikai ismeretek nélkülözhetetlenek lesznek az emberek biztonsága érdekében, hogy meg tudják védeni saját adataikat.
Konklúzió
Az oktatási rendszer kritikus helyzetével kapcsolatos viták alapvető fontosságúak a társadalom számára, és a fiatalok politikai reprezentációjának fontosságát is alátámasztják.