Minőség, egyetemi autonómia és a társadalmi mobilitás kell

A pártelnök Jövő

Az Egyetemre Való Felvétel Korlátai és Az LMP Álláspontja

A fogadópontok határait tegnap határozták meg. Gratuláltak mindenkinek, aki felsőoktatási intézménybe került. Sajnos sok fiatal volt, akit már nem érdekelt a felvételi limit felemelése, mert az Orbán-kormány elbukott gazdaság- és társadalompolitikájának köszönhetően már elhagyták hazánkat.

Több tízezer fiatalról beszélünk. A Lehet Más a Jövő keményen dolgozik azon, hogy ezek a fiatalok visszatérhessenek egy békés és stabil országba. Akik pedig otthon maradtak, a jól megérdemelt boldogság mellett családtagjaikkal együtt most kezdik tervezni:

Hogyan kell mindezt megfizetni – mert a Fidesz egyetemromboló, diákellenes, romboló felsőoktatási koncepciója az elmúlt 8 évben mást jelentett: tulajdonképpen a tandíj bevezetését.

Épp tegnap láthattuk, milyen szorosak az oktatási kormányzat keretei az államilag finanszírozott helyekkel kapcsolatban. A felsőoktatásnak azonban nem egy szűk elitet kell megcéloznia: a felsőoktatás kapui nyitva legyenek, nyitva kell lenniük.

A Lehet Más a Jövő az LMP-vel egyetértésben a minőséget, az egyetemi autonómiát és a társadalmi mobilitást tekinti fő célnak a felsőoktatásban is. Daniel Pitz ezeket fejtette ki sajtótájékoztatóján:

  • A kivont felsőoktatási forrásokat pótolni kell.
  • Emelni kellene az oktatásban dolgozók fizetését.
  • Vissza kell állítani az egyetemek autonómiáját: mindenekelőtt a rektori rendszert kell megreformálni: az állam nem pártolhatja az egyetemeket a rektorokon keresztül. Úgy gondoljuk, hogy az Orbán-kormány már mindent és mindenkit gondnokság alá akar helyezni, de a jövő nem lehet gyámság alá. (ezért a kancellári vétójogot meg kell szüntetni).
  • Meg kell szüntetni a központilag kiosztott keretszámok rendszerét
  • Mivel a középiskolai eredmények nem adnak reális képet a jelentkezők képességeiről, lehetővé kell tenni, hogy ezt a felvételi folyamat során az egyetem maga ellenőrizhesse. Ezzel párhuzamosan az esélyegyenlőség jegyében ingyenes felsőoktatási felkészítő képzéseket kell indítani a hátrányos helyzetű fiatalok számára.